Python ile Neler Yapılabilir?

Fatih Küçükkarakurt

Fatih Küçükkarakurt

6 min read

Muhtemelen insanların Python ile neler geliştirdiğini merak ediyorsunuzdur. Öncelikle, bazı büyük teknoloji şirketlerinin Python dilini nasıl kullandığına hızlıca bir göz atalım.

Google, Python'u en başından beri kullanan şirketlerden biridir. Instagram, Python'u basitliğinden dolayı seviyor. Ayrıca bu hizmet, "tamamen Python'da yazılmış olan dünyanın en büyük Django web çerçevesi dağıtımını" çalıştırmasıyla biliniyor. Spotify, veri analizinde ve arka uç hizmetlerinde yine Python dilini tercih eden şirketlerden biri. Ekiplerine göre, Python'un kullanım kolaylığı çok hızlı bir geliştirme imkanı sunuyor. Spotify, kullanıcılarına tavsiyelerde bulunmak için çok fazla analiz gerçekleştiriyor. Bu nedenle basit ama aynı zamanda iyi çalışan bir dile ihtiyaçları oluyor. Tabiki de Python burada oldukça doğru bir tercih.

Python ile Yapabilecekleriniz

Python'un yetenekleri sınırsız diyebiliriz. Web geliştirme, veri bilimi, makine öğrenmesi, oyun geliştirme gibi bir çok farklı konsept sayabiliriz. Bu yüzden aşağıda size Python ile yapabilecekleriniz konusunda fikir verebilecek, projeler tanıtacağım.

1: Automate the Boring Stuff

Bu, yeni başlayanlar için pratik programlama ile ilgili bir kaynak. Başlığın da söylediği gibi, bu kitap size elektronik tabloları güncelleme veya bilgisayarınızdaki dosyaları yeniden adlandırma gibi sıkıcı görevleri nasıl otomatikleştireceğinizi öğretecek. Python'un temellerine hakim olan herkes için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Sözlükler oluşturarak, web konusunda kendinize değer katarak, dosyalarla çalışarak, nesneler ve sınıflar oluşturarak şimdiye kadar öğrendiklerinizi uygulama şansı elde edeceksiniz. Bu kitapta karşınıza çıkan uygulamalı örnekler, eş zamanlı olarak tecrübe edebileceğiniz, Python projeleri geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Bu Python kitabına verdiğim linkten ücretsiz olarak ulaşabilir ve Python dilini öğrenmek için büyük bir adım atabilirsiniz.

2: Hesap Makinesi Oluşturun

Bu basit proje, Python ile GUI programlamaya sağlam giriş olacaktır. Arka uç hizmetleri oluşturmak, dağıtımın önemli bir parçasıdır. Ancak hesaba katılması gereken bir ön uç tasarımı da olmalı. Kullanıcıların kolayca etkileşim kurabilecekleri uygulamalar oluşturmak çok önemlidir.

UX ve UI tasarımıyla ilgileniyorsanız, bu eğiticiye bir göz atın . Geleneksel olarak Python ile birlikte gelen standart grafik kullanıcı arabirimi paketi olan tkinter modülü ile çalışacaksınız.

tkinter modülü, Tcl/Tk etrafında bir sarmalayıcıdır, Tcl betik dili ve bir GUI çerçeve uzantısı olan Tk kombinasyonudur. Eğer Python yüklediyseniz, o zaman tkinterçerçevesini de kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

from tkinter import *

Bu kurulumu yaptıktan sonra, Python'da ilk GUI hesap makinenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

tkinter modülünü kullanarak alıştırma yapın ve kodlarınızın ekrandaki çıktılarını izleyin. Ardından, işi biraz daha büyütebilir ve Python’un diğer GUI araç takımlarıyla çalışmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Python'da GUI Programlama hakkındaki resmi belgelere bakın.

3: Twitter Verileri ile Python Kullanarak Madencilik Yapın

İnternet sayesinde artık on yıl önce bile mevcut olmayan veri yığınlarına erişebiliyoruz. Veri analizleri ve analitik, verilerle çalışan herhangi bir alanın büyük bir parçası haline geldi. İnsanların ne hakkında araştırmalar yaptıklarından, ne satın almak istediklerine kadar analiz edebiliyoruz.

Twitter, bu soruların bazılarına yanıt almak için harika bir yer. Veri analiziyle ilgileniyorsanız, Twitter veri madenciliği projesi, çevrenizdeki dünya hakkındaki soruları yanıtlamak için Python becerilerinizi kullanmanın harika bir yoludur.

Bu Python projesini ile, Tweepy, TextBlob, Elasticsearch, Kibana gibi teknolojilere aşinalık kazanabileceksiniz. İstediğiniz tweetleri filtreleyebilecek, sonuçları görselleştirebilecek, içeriklerinizi analiz edebileceksiniz. Tüm bu işlemlerden sonra elbette aynı teknolojileri kullanarak, daha detaylı ve büyük Python projelerine geçiş sağlayabilirsiniz.

4: Flask ile Mikro Blog Oluşturun

Görünüşe göre bugünlerde herkesin bir blogu var. Aslında kötü bir fikir de değil. Twitter ve Instagram'ın gelişiyle birlikte, özellikle mikrobloglar son derece popüler hale geldi. Miguel Grinberg tarafından yayınlanan bu proje, kendi python mikroblog siteniz için harika bir başlangıç olabilir.

Adı "The Flask Mega-Tutorial" ve gerçekten isminin hakkını veriyor. Bu eğitimi tamamlarsanız, Flask mikro web çerçevesi ve Python ile web geliştirme hakkında derin bir öğrenim elde edebilirsiniz. Bu projenin sonunda tamamen işlevsel bir web uygulamanız olabilir.

Başlamak için Flask hakkında hiçbir şey bilmenize gerek yok, bu yüzden web geliştirme dünyasına doğrudan atlayabilirsiniz.

Bu eğitimi tamamladıktan sonra Django ile web geliştirme aşamasına adım atabilirsiniz.

5: Bir Blockchain Oluşturun

Blockchain teknolojisi başlangıçta finansal amaçlar güdüyordu fakat çeşitli başka sektörlere de yayılıyor. Blockchain neredeyse her tür işlem için kullanılabilir. Kendiniz bir tane oluşturarak nasıl çalıştıklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Hackernoon'un şu öğreticisi, sıfırdan bir blockchain uygulamanıza yardımcı olacaktır. Bu projenin sonunda, bu işlemsel teknolojinin nasıl çalıştığına dair derinlemesine bir anlayış kazanmış olacaksınız.

HTTP istemcileri ve requests kütüphanesi ile çalışacaksınız. Flask web çerçevesini yükledikten sonra, blok zincirinizle İnternet üzerinden iletişim kurmak için HTTP isteklerini kullanabileceksiniz.

Unutmayın, blockchain sadece kripto meraklıları için değildir. Kendiniz için bir tane oluşturduktan sonra, teknolojiyi ilgi alanınıza uygulamak için yaratıcı bir yol bulup bulamayacağınıza bakın.

6: PyGames ile Oyun Geliştirme

Sıradaki madde eğlenmeyi sevenler ve sanat ile iç içe olanlar için. Python, birkaç gün içinde dağıtabileceğiniz çeşitli atari oyunları, macera oyunları ve bulmaca oyunlarını kodlamak için harikadır. Adam asmaca, tic-tac-toe, masa tenisi ve başka klasikler, yeni edindiğiniz programlama becerilerinizle gayet güzel bir şekilde yapılabilir.

Pygame kütüphanesi, Python ile oyun geliştirme konusunda size yardımcı olacak harika bir fırsattır. Bir oyun geliştirmeye başlarken ihtiyaç duyabileceğiniz neredeyse her şeyi içerir.

Pygame ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Uygulamanıza etkileşimli işlevsellik eklemek için kullanabileceğiniz bilgisayar grafikleri ve ses kitaplıkları içerir.

Geliştirmek istediğiniz projeyi, Pygame topluluğu ile paylaşmaktan çekinmeyin.

7: Python ile Makine Öğrenimi

Makine Öğrenimi, yapay zeka ile ilgilenen herkes için kritik bir alan olabilir. Ancak, bu alan hızlı ve sürekli olarak değiştiği için başlamak korkutucu olabilir.

Neyse ki, veri bilimi dünyasına dalmadan önce size yardımcı olabilecek çevrimiçi kaynaklar var. Jason Brownlee tarafından hazırlanan bu öğretici, makine öğrenimi için Python kullanımına harika bir giriş niteliğindedir.

Bu Python ile makine öğrenimi öğreticisi sayesinde, tahminler yapmanıza yardımcı olacak Python kitaplıklarının yanı sıra en yaygın makine öğrenimi algoritmalarından bazılarını inceleme imkanınız olacak.

Eğitim son derece basit ve takip etmesi çok kolay. Birkaç saat gibi kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. Bitirdiğinizde, veri bilimini gerçekleştirmek için Python'u nasıl kullanacağınıza dair hızlı bir anlayış kazanmış olacaksınız.

Başlamaya hazır olduğunuza eminseniz, Python'da parmak izi analizi, görsel grafikler oluşturma, konuşma ve yüz ifadeleri tanıma gibi projelerde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm Bunlardan Sonra Ne Yapacağız?

Nereden başlamayı seçerseniz seçin, programlama becerilerinizi geliştirmek için sayısız yol olduğundan emin olabilirsiniz. Sadece ama sadece bir şey seçin. Ne seçtiğiniz gerçekten hiç önemli değil. Bir şekilde yola çıkmanız gerekiyor. Yukarıdaki liste sizin için sadece küçük bir yol gösterici. Python ile neler yapılabilir sorusunun tam bir cevabı hiç bir zaman olmayacak.

Bu uzun ama eğlenceli yolda hepinize başarılar diliyorum.

Kendinize iyi bakın.

Burası Anatoliacode.

Anatoliacode Makale Aboneliği

Bize abone olarak tüm makaleleri ilk siz okuyabilirsiniz. Ayrıca asla reklam veya spam yapmıyoruz.