Blog

Yazılım Geliştirme uzun ve zahmetli bir yolculuk. Severek ve isteyerek yürüdüğümüz bu değerli yolda edindiğimiz tecrübe ve birikimleri, yaptığımız araştırmaları 23 makale ile sizlerin ilgi ve beğenisine sunuyoruz.

En Popüler Makaleler

Python 3 - Nesne Tabanlı Programlama

Nesne yönelimli programlama, özelliklerin ve davranışların ayrı nesneler halinde bir araya getirilmesi için programları yapılandırmanın bir yolunu sağlayan bir programlama paradigmasıdır.

Firebase Authentication (Firebase Kimlik Doğrulaması) ile Rollere Göre API Oluşturma

Bu makalede, Firebase ve Node.js kullanarak kullanıcıları ve rolleri yönetmek için bir REST API oluşturacağız. Ek olarak, hangi kullanıcıların belirli kaynaklara erişebileceğini yetkilendirmek için bu API’yi nasıl kullanacağımızı göstermeye çalışacağım.

React Router Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu makale farklı bölümlere ayrılmıştır. İlk olarak, npm ile React ve React Router’ı kuracağız. Ardından, bazı React Router temellerine geçeceğiz. React Router’ın farklı kod tanıtımlarını, buradaki örnekler üzerinde bulacaksınız.

Tüm Makaleler

Yeni Başlayanlar İçin SQL ve SQL Sorgularına Giriş

SQL yolculuğuna hazır mısınız? Sizin için SQL hakkında bir kılavuz hazırladım. SQL eğitimi konusunda adım adım ilerleyeceğimiz bir kılavuz olacak. SQL hakkında fazlaca örnek bulabileceksiniz.

VPython Kullanan Basit Fizik Animasyonları

Günümüzde deneyler daha karmaşık hale geldikçe, simülasyon ve modelleme yöntemleri, verileri analiz etmek ve yorumlamak için ilgi çekici bir alan haline geldi. Bu makale, simülasyonlar için 3D Python ortamı olan VPython kullanarak fiziksel sistemleri modellemeye başlamanızı amaçlamaktadır.

TypeScript'te Jest, Supertest, Knex ve Objection ile Entegrasyon Testleri

TypeScript ile Jest ve Supertest kullanarak, entegrasyon testleri için kullanabileceğiniz bir veritabanını, nasıl kuracağınızı ve parçalayacağınızı anlatmaya çalışacağım.. Testlerinizde gerçek bir veritabanına gerçek çağrılar yapacak ve HTTP yanıtlarını onaylayabileceksiniz.

TensorFlow Nedir? Nasıl Kullanılır?

TensorFlow, makine öğrenimi ve derin öğrenme sistemlerini uygulamak için kullanılan, Google tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir yazılım kitaplığıdır. TensorFlow, bir bilgisayarın karmaşık kalıpları otomatik olarak nasıl tespit edeceğini ve/veya mümkün olan en iyi kararları nasıl vereceğini öğrenmesine izin vermek için ortak bir zorluğu paylaşan bir dizi güçlü algoritma içerir.

Sunucusuz İşlevler Nedir? Nasıl Dağıtılır?

Sunucular olmadan nasıl kod çalıştırabilirsiniz?Bu makalede, bu soruların yanıtlarını arayıp, sunucusuz işlevleri genel olarak yorumlamaya çalışacağız.

ReactJS Kurulumu ve ReactJS Geliştirme Ortamı

Bu makalede, başarılı bir React geliştirme için, kullanacağımız ortamın nasıl kurulacağını anlatacağız. İlgili birçok adım olduğuna dikkat edin. Tüm bu adımlar, geliştirme sürecini hızlandırmak için yardımcı olacaktır.

React Router Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu makale farklı bölümlere ayrılmıştır. İlk olarak, npm ile React ve React Router’ı kuracağız. Ardından, bazı React Router temellerine geçeceğiz. React Router’ın farklı kod tanıtımlarını, buradaki örnekler üzerinde bulacaksınız.

React Architecture: Bir React Uygulamasını Yapılandırma ve Organize Etme

Aslında bir React uygulamasını düzenlemenin doğru yolu konusunda fikir birliği yapamayız. React size bu konuda özgürlük tanır. Ancak bu özgürlükle birlikte kendi mimarinize karar verme sorumluluğu doğar. `components`,`containers` gibi klasörler oluşturmakta bu yollardan biridir. Ancak bunun biraz daha iyi bir yolu var.

Python ile Neler Yapılabilir?

Python ile yapabileceklerinizin hiç bir sınırı yok. Fakat Python kullanarak neler yapabilirim diyenlere yol göstermesi açısından, yapabileceğiniz bazı Python projelerini burada listeledik.

Python AI: Bir Sinir Ağı Nasıl Oluşturulur?

Yapay zeka (AI) dünyasına yeni başlıyorsanız, Python dili bunun için harikadır. Çünkü çoğu araç Python kullanarak oluşturulmuştur. Derin öğrenme, verileri kullanarak tahminlerde bulunmak için kullanılan bir tekniktir ve büyük ölçüde sinir ağlarına dayanır. Bugün, sıfırdan bir sinir ağının nasıl kurulacağını göstermeye çalışacağım.

Python 3 - Nesne Tabanlı Programlama

Nesne yönelimli programlama, özelliklerin ve davranışların ayrı nesneler halinde bir araya getirilmesi için programları yapılandırmanın bir yolunu sağlayan bir programlama paradigmasıdır .

NodeJS ile Veri Şifreleme için Başlangıç Kılavuzu

Bu makalede, kriptografi ve veri şifrelemenin temellerini konuşmuş olduk. Ayrıca yerleşik kripto modülü ile Node.js'de kriptografik işlemler uyguladık. Veri şifreleme, web uygulamaları geliştirmek için çok önemli olduğundan, gelecekte daha güvenli uygulamalar oluşturmak için bugün bahsettiklerimizi doğrudan uygulayabilirsiniz.

NextJS ve ChartJS Kullanarak Gerçek Zamanlı Veri Görselleştirme

Bu makalede, bir anketten aldığımız verilere dayanarak çok basit bir gerçek zamanlı veri görselleştirme uygulaması oluşturmaya çalışacağız.

Lineer Regresyona Teknik Giriş

Bu kısa makalede, doğrusal bir regresyon modeli uygularken dikkate alınması gereken ana hususların bir özetini sunmayı amaçlıyoruz. Bunun bir reçete olmadığını, sonuçları yorumlamaya çalışmadan önce neleri göz önünde bulundurmanız ve nereye dikkat etmeniz gerektiğini anlamanız için bir kılavuz olduğunu unutmayın.

Kotlin'e Genel Bakış

Android geliştiricileri için Kotlin’i sıfırdan tanıtmama gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü 2017’de Google, Android geliştirme için resmi dilin Kotlin olacağını duyurmuştu. Kotlin, o zamandan beri, yeni ve yaratıcı Android uygulamaları geliştirmek için birincil dil seçeneği olarak büyük ilgi gördü.

Bash Nedir? Komut Satırı Neden Bu Kadar Önemli?

Komut satırını kullanmanın birkaç yüz komut bilmenizi gerektirdiği konusunda bir yanlış anlayış var. Aslında, evet komutların yüzlercesi kullanılabilir.

How Do I Improve In Software?

It has always been very difficult for me to answer this question. But as time went on, I think I came up with a logical answer I could give. How to start gaining a skill? How to develop this skill?

İlk GraphQL API’nizi Oluşturun

Bu makalede, GraphQL API’lerini uygulamaya başlarken karşılaşacağınız yaygın sorunları göstermeye çalıştım. GraphQL’in gerçekten ilginç bir teknoloji olduğunu söylemek istiyorum. Belki yarın hızla değişen Bilişim Teknolojileri dünyasında, API’leri geliştirmek için daha iyi bir yaklaşım ortaya çıkacak. Ancak GraphQL gerçekten de öğrenmeye değer ilginç teknolojiler kategorisine giriyor.

Geniş Vim Rehberi, Vim Eğitimi

Metinlerle ne kadar rahat uğraşırsanız, fikirlerle o kadar rahat başa çıkarsınız ve bence bu üretim aşamasında gerçekten önemli bir şey.Her şeyden çok, bu yüzden metin düzenleyicinize hakim olmalısınız. Fikirleri yakalarken kendinizi güçlü hissetmek istersiniz.

Firebase Authentication (Firebase Kimlik Doğrulaması) ile Rollere Göre API Oluşturma

Bu makalede, Firebase ve Node.js kullanarak kullanıcıları ve rolleri yönetmek için bir REST API oluşturacağız. Ek olarak, hangi kullanıcıların belirli kaynaklara erişebileceğini yetkilendirmek için bu API’yi nasıl kullanacağımızı göstermeye çalışacağım.

Buttercms ile NextJS CMS Blog Oluşturma

ButterCMS kullanarak React ve Node.js ile hızlı bir şekilde CMS destekli bloglar ve web siteleri oluşturabilirsiniz.

Apple M1'e Genel Bakış

Bugün, Apple'ın yeni M1 çipine, yazılım mühendisleri, tasarımcılar, tüketiciler ve bir bütün olarak endüstri üzerindeki etkilerine daha yakından bakacağız. Kısaca size ayrıntılı performans incelemeleri sunmayacağız veya ayrı yazılım paketlerinin ve araçlarının, eski yazılımların, SDK'ların vb. Uyumluluğunu test etmeyeceğiz.

Angular vs React! Detaylı Karşılaştırma

Herhangi iki çerçeveyi yapısal bir şekilde karşılaştırma sorununa kendi başınıza nasıl yaklaşabileceğinizi ve ortamınıza göre nasıl uyarlayabileceğinizi göstermek için Angular ve React'i karşılaştıracağız.